2011. január 9., vasárnap

GASZTRO SZÍNTERÁPIA, GONDOLATOK NYERSEN


Téli nyugvó időszakomat élvezem az év első hetében. Szeretem a telet. Mostanában próbálok kikapcsolni, leállítani a folyamatos gondolat áradatokat. Erőt gyűjteni az elkövetkező év eseményeire, teendőire, mert ezekből lesz bőven:). Természetesen első helyen a Sületlenségek körüli feladatok állnak, rengeteg a tenni való, szervezés, megoldásra váró feladat. Újabb utazás is vár ránk idén, most nyugat- és észak európai útvonallal Skócia a végcél. Most már Berta kutyát sem hagyhatjuk itthon, bepakoljuk az autóba és kempingezünk egy jót a tavasz során. Remélem gasztronómiai szempontból is sikerül majd kellő képpen feltérképeznünk az állomásokat. 
De ezt megelőzően még vár ránk egy kis böjt. Régóta szeretném átélni a negyven napos böjt élményét, de mivel húst és társait nem fogyasztok, ezért a saját szükségleteimhez igazítom majd ezt az időszakot. Adrián    új évi -mondjuk így- fogadalma, hogy lemond a húsról. Semmiféle ráhatást nem akartam gyakorolni, ez az ő saját tapasztalatai alapján meghozott döntése. Csodálom a könnyedségét! Mert az elmúlt egy hét alatt egyszer evett húst, de nem úgy fogja fel, hogy most negtörte volna az új szabályát, és összeomlik a világ, és most már úgyis mindegy, nem. Akkor épp jól esett neki, és ennyi. De igazából ez az eset is csak megerősítette elhatározásában. Úgy döntött, a böjtöt is végig csinálja velem. A következő képpen tervezem a negyven napot: kb. 8 nap csak zöldség és gyümölcs szilárdan és turmixolva, kb 8 nap rostos és szűrt zöldség- és gyümölcslevek, kb 8 nap víz és némi híg lé, majd vissza, sűrű és híg levek, majd szilárd zöldség, gyümölcs. Természetesen nyersen. 
Az elmúlt évek alatt annyi mindent hallottam, olvastam, próbáltam és tapasztaltam. Most azt gondolom, hogy mind annyira mások vagyunk mindenféle szempontból, úgy fizikai, mint lelki, szellemi szempontból. Mindebből az következik, legalábbis számomra, hogy nem létezik olyan étkezés, étrend, melyet általánosan tömegekre lehetne alkalmazni. Sőt, az egyén is annyit változik a különböző életszakaszokban, hogy igényei is folyamatosan változhatnak. Változik érzelmi állapotunk, lakhelyünk, környezetünk, életkorunk stb. Saját magammal kapcsolatban mégis úgy érzem, hogy a leginkább kiegyensúlyozottságot nyújtó étrend a nyers táplálkozás. Éreztem, hogy a tél okoz majd némi nehézséget. Nem mintha nem szeretném az idényszerű gyökér- vagy más kemény zöldségeket. De néha nem esik jól. Pl. megfigyeltem, hogy a hideg beköszöntével már nem kívántam a zöldeket, mellesleg ekkor tűntek el a palettáról. Nem esik jól gyümölccsel kezdeni a napot,  mert egyszerűen fázom tőlük, és erről később bizonyosságot is szereztem, mikor egy ayurvédikus orvos tartott előadást itt Egerben. Sok kérdésre kaptam választ. Nekem a hideg időben egyszerűen szükségem van a gabonára. A nyár vége felé leálltam a sütögetéssel, mert úgy éreztem nincs szükségem a kenyérre. De az elmúlt hónapokban csak vettünk egy-egy kenyeret, pékárut, így január beköszöntével újra sütünk itthon kenyeret vagy más "sósságot". Egyelőre kísérletezem. Első körben készítettem egy (házi) szárított paris, fokhagymás, bazsalikomos, kurkumás cipócskát tönkölylisztből. Ez nagyon finom volt. Utóbb egy szintén tönkölyös, leveles tésztás kiflicske készült, ami nagyon érdekes lett, mert minden hajtogatásnál megszórtam a tésztát madras curry porral, gazdagon, a végeredményben ezt azonban nem is lehetett érezni. Annyi történt, hogy a tönköly markáns  ízét édeskéssé varázsolta a fűszerkeverék.


 Néhányat nyers csokikrémmel is megtöltöttem (a többi krémet az üres kiflikkel tunkoltuk ki), és isteni volt ( a tunkolás is!), mint egy szuper csokis croi a túl édesség nélkül, kissé nehezebb állaggal.  Csakhogy azt hiszem, ez a tönköly nekem túl nehéz. Még megpróbálom majd hajdinával és rizs liszttel lazítani. Persze változatosan kerültek az asztalra főtt gabonák is. Egyébként én is bevezettem egy dolgot januártól. Nem szeretem a  fogadalom szót, mert ez nem fogadalom. Nem szoktam fogatkozni. Egyszerűen csak új esztendő indult, új kört kezdünk az életünkben. Ilyenkor áttekinthetjük az elmúlt esztendő eseményeit, levonjuk a tanulságokat stb. És ilyenkor könnyebb elkezdeni valamit. Akármit. Étkezés terén én a cukros (bármilyen) dolgokat engedtem el, bár nem mintha túl sokat fogyasztottam volna, de amióta Egerbe költöztem, többet engedtem meg magamnak  cukros dolgokból, megkóstolni, vagy csak feszültséget levezetni. De úgy értékeltem mindezeket, hogy nincs rájuk szükségem. Így egyszerűen elengedhetem az ilyen élelmiszereket.      
Vissza térve a télre, nekem a reggeli a legnehezebben megoldható kérdés. Szinte egész télen búzafűvel kezdjük a napot, ez nagyon jól esik. Érdekes. Prés híján marad a rágás és rost kiköpés. Zöld turmix kilőve, csakúgy magában gyümi kilőve. Próbálkoztam zöldséglével is, de nem az igazi. 
Az elmúlt néhány hétben úgy alakult, hogy kétszer is feljutottam a bio piacra, és csak bevásároltam zöldekből. Mert nem bírtam ellenállni. Na jó, de ha nem kell a turmix, mi legyen vele reggel? 
Gyümis zöldpudingokkal próbálokozom. Ma pl fekete ribizli (bár a fagyasztás sem a kedvencem, de örülök, hogy megadtam magam a nyáron, és elraktam néhány finomságot, köztük ezt is), alma, zöldek (meg nem mondom mi ez, mert annyi félét vettem. Talán Évi tudja), virágpor. Ezeket összeturmixoltam, víz szinte nem is kell bele. Kevertem bele egy kis lenmag csírát és hajdina granolát, aszalt áfonyát. Szórtam rá egy kis melegítő gyömbért és szerecsendiót is. Ez már így hasonlít. 


A héten más, ilyesmi reggelit is készítettem, talán ez a megoldás. A ropogós hajdina szeletek,  vagy granola nekem elegendő melegítő, illetve szükségem van egy meleg italra. Ez vagy -ismét- a kávé, vagy gabona kávé. Viszont a magtejeket töménynek érzem mostanában, úgyhogy megpróbálkoztam házi tejjel, hát, egyszer-egyszer bejön. De nálam a kulcs a folyamatos változatosság.

A mai szürkeségre való tekintettel pedig egy spárgatök és paszternák "spaghetti" készült ebédre céklával, répával, grépfrút-narancs öntettel. Bár ez is hűvös kissé, de egy kis vörös rizzsel jól esett.


Hozzávalók (2 nagy adaghoz, csak azért így írom, mert kb 1/2 adag megmaradt:))
1/2 spárgatök vagy 1 nagyobb cukkíni
1 db paszternák
1 db sárgarépa
1/3 cékla (1 nagyobb darabból)
rukkola

Öntet:
leeső maradékok a tökből és a paszternákból
1/2 db narancs
1    db grépfrút
8 dkg áztatott kesudió
3-4 szem áztatott brazil dió ( a magvak tetszés szerint variálhatóak)
kevés Himaláya só
kis darabka galanga gyökér (egy gyömbér féle, kicsit talán citrusosabb, gyömbért is használhatunk   helyette)

A tököt és a paszternákot megpucoljuk, majd vékony csíkokra vágjuk. Nekem nincs spirál vágom, csak egy kis krumpli hámozó szerű csíkozóm, ezzel ügyködtem. A többi gyökeret kockázzuk a rukkolát összetépkedjük.

Az öntet hozzávalóit összeturmixljuk. Az összekevert zöldségekre öntjük, majd csírával díszíthetjük. Én kapor és lucerna csírát használtam ( http://bioverzum.hu/ ). 

6 megjegyzés:

Nagy Szaffina írta...

Valóban szép színes, és jól néz ki! Biztos finom is!

Adorján Éva írta...

a fenti zöld csokor a porcsin rokona, és a termelője szerint portulák névre hallgat :)
a téli turmixokkal kapcsolatban azt vettem észre, hogy a hidegséget jól ellensúlyozza nálam a sok (szinte sós!) mángoldszár vagy pár szem aszalt gyümölcs, pl füge. én is tapasztaltam, hogy nem kívánom aminek nincs szezonja, de a mángold pl fagyálló növény, és a madársalit is ki lehet szedni a hó alól.. tehát vannak téli alternatívák a zöldfélére is (valamit az állatok is esznek télen, nem??!)

Norka írta...

Köszi Szaffina, tényleg finom, frissítő colt.
Tényleg, portulák! Most hogy enyhébb az idő, és egy hét elég volt a tönkölyből, kezdek megint "bezöldülni". Ez a puding dolog működik:)

ezisén írta...

Nem tudom, hogy indulnak a napjaid mostanában. Az az ajurvédia és jóga oktató akitől most hetente pár napot tanulok, adott alap napirendi tanácsokat:
Reggel meleg (akár citromos-mézes gyömbéres kinek mi) víz legyen az első a gyomorba, és ne hideg. A meleg víz ivás fontos még délután 3-5 között amikor általában kicsit lagymatagok leszünk, és este a vacsora után 1 órával segíti az éjszakai munkálatokat odabent... Persze ez így csak elmélet, ha gondolod próbáld ki, nekem bevált.

Más: nagyon tetszik a böjti terved. (én is készítek majd valamit, legalább a terv legyen meg) Próbáltad már csak a víz ivást? Nekem ez csak "táborban" sikerült, nem munka mellett, fent a Mátrában. Rettentően elszálltam tőle, kíváncsi vagyok nálad milyen lesz ? ugye írsz majd róla.

Norka írta...

Igen, csináltam már pár vizes böjtöt, szerintem szuper. A tavalyiról Léböjt címke alatt olvashatod a beszámolómat. Erről is írok majd, de valószínűleg nem napi szinten, mint akkor.
A citromos víz jó ötlet, réegn csináltam, csak aztán jöttek a zöld turmixok, illetve most télen a búzafű rágás, de a citromos víz talán még belefér a búzafű előtt. Köszi.

ezisén írta...

Köszönöm, megyek olvasni ::))